Наші контакти

Na Jarově 4, 130 00, Praha 3, Czech Republic

Телефон: +420 608 363 519
Факс: +420 266 026 243
E-mail: info@bioenzym.com
Скайп: bioenzym

Операція «Чиста каналізація»

Людство (то, яке «взагалі») давно навчилося споруджувати хитромудрі каналізаційні системи. Але окремо взяті його представники (на зразок нас з вами) не тільки не знають, як це все влаштовано технічно, але і насилу вчаться таким дрібницям, як підтримка цих систем в «боєздатному» стані. Той читач, у якого свіжі спогади про квартирно-каналізаційні «усесвітні потопи», може сміливо узяти слово «дрібниці» в лапки. І те правда: вже краще наперед поклопотатися про усунення засмічень в каналізаційному трубопроводі і належному догляді за резервуаром для нечистот, ніж потім плавати... Скажемо м'яко — у відходах.

Якщо бути скрупульозним, то до каналізаційних відходів слід віднести не тільки так звані «чорні» стоки (фекальні), але і «сірі» - від умивальників, раковин, ванн і побутової техніки. Втім, як показує практика, каналізаційна «сірість» виявляється щодо нешкідливою і не заподіює особливого клопоту домочадцям, адже в основному це просто забруднена жиром і миючими засобами вода.

Інша справа - відходи, що потрапляють в каналізацію з туалету. По-перше, вони є прекрасним середовищем для розмноження хвороботворних мікроорганізмів (у середньовіччі нечистоти ставали причиною смертоносних епідемій, що погубили Пів-Європи). По-друге, в подібних відходах, як правило, міститься немало твердих предметів, а значить - неминучі засмічення.

Урок самостійності

Житель багатоквартирного будинку не зобов'язаний розбиратися в пристрої каналізаційної системи: вона придумана - продумана не ним і задовго до нього. Інша справа - власник приватного будинку: перед ним рано чи пізно (найчастіше рано) неминуче встає питання, куди дівати «продукти життєдіяльності».

Ідеальний варіант - приєднати трубопровід до каналізаційної мережі, яка проходить через селище. В цьому випадку ви зможете користуватися туалетом як справжній сучасний городянин.

Якщо ж селище обділене подібними інженерними благами або ви взагалі живете на відшибі, можна влаштувати герметичну вигрібну яму. Вона проста в обігу, але, на жаль, швидко заповнюється відходами і, відповідно, вимагає частого виклику асенізаційної машини. До того ж вигрібна яма - далеко не ідеальний варіант з погляду гігієни.

Найбільш вдалим рішенням вважається установка на ділянці індивідуальних споруд для очищення стічних вод. Така система складається з каналізаційної мережі, що підводить стічні води від будов на ділянці до очисних споруд, власне очисних споруд — септика і дренажної системи, за допомогою якої «оброблені» стоки йдуть до ґрунту.

Знайомтеся: сер Септик

Септик — це серце автономної каналізаційної системи. Він є підземним відстійником (залізобетонний, сталевий, поліетиленовий, з склопластику або поліпропілену) для механічного очищення стічних вод шляхом відстоювання з анаеробним зброджуванням осаду. Простіше кажучи, відходи, що поступають в септик, містять фекальні і органічні забруднення, в результаті бродіння поступово розпадаються з утворенням розчинних речовин, газів і нерозчинних частинок. Процес бродіння краще всього протікає при підвищеній температурі, тому не варто допускати охолоджування септика в зимовий час. Щоб не понизити рівень життєдіяльності мікроорганізмів, над септиком укладають шар ґрунту, зазвичай завтовшки 50-60 см і навіть більш.

В процесі експлуатації септика зважені, колоїдні (драглисті) і нерозчинені речовини поступово утворюють на дні резервуару осідання. Це так званий заброджений активний мул, що є біомасою, що складається із співтовариства бактерій і простих мікроорганізмів, таких, що мешкають в тих, що осіли на дно нерозчинних органічних і мінеральних речовинах. Об'єм мула в процесі роботи септика постійно збільшується, і його час від часу потрібно видаляти, для чого в конструкції передбачається спеціальний люк. Мул з дна можна вичерпати або відкачати. Відкачування і транспортування може виконати спеціальна організація, так що власникові будинку потрібно лише своєчасно подати заявку і сплатити витрати, а також, зрозуміло, забезпечити під'їзд машини до місця роботи.

Якщо ви чистите септик самостійно (уручну черпаком або за допомогою фекального насоса), то видалений осад можете використовувати на ділянці як добриво. Коли мул настільки підсохне, що перестане стікати з лопати, його можна компостувати разом з іншим садовим сміттям. У рідкому виді осідання з септика до ґрунту вносити небезпечно - в нім можуть бути збудники різних заразливих захворювань і яйця гельмінтів. Навіть після просушування на повітрі якась частина хвороботворних мікробів зберігає життєздатність. Гинуть вони тільки в результаті значного нагріву, наприклад в компостній купі.

Частоту «прибирань» можна зменшити, якщо застосовувати так звані біоактиватори. Біоактиватор — це препарат, що складається з нетоксичної суміші живих мікроорганізмів і особливих ферментів, які у декілька разів прискорюють процес розпаду господарсько-побутових стоків. Певну дозу цього складу досить час від часу змивати в унітаз, звідки він потрапляє в септик. При взаємодії біактиватора з органічними речовинами стоків (фекаліями, жирами, папером) останні поступово розпадаються на воду, гази і осад, який можна використовувати як добриво. Осадковий мул накопичується в цьому випадку значно повільніше, що дозволяє очищати септик не так часто (наприклад, раз на три роки).

Щоб відходи не ввели у витрати

Один з головних (можна сказати, особистих) ворогів каналізації - засмічення. Воно «поселяється» в трубах в результаті використання каналізаційної мережі не за призначенням - як альтернативний сміттєпровід. І якщо в міському багатоповерховому будинку ситуацію частково рятує великий об'єм стоків, що одночасно зливаються з багатьох квартир, то в котеджі скидання сміття в унітаз неминуче веде до закупорки труб. Але навіть при належній експлуатації каналізація може засмітитися. Причому вірогідність засмічення труби тим вище, чим шорсткіша її внутрішня поверхня, зокрема із-за корозії і різних відкладень. Свою негативну роль грають і різкі перепади, повороти, уступи каналізаційної мережі. У подібних проблемних місцях грязь скупчується набагато частіше, ніж на щодо рівних ділянках.

Тому системи каналізації (особливо звивисті і вигинисті) необхідно періодично чистити. Для цього в трубопроводах передбачені так звані «ревізії» (ущільнюванні люки) і «прочищення» (отвори в стінці труби, закриті пробкою). Їх ставлять там, де потік води різко міняє характер руху, наприклад перед місцем приєднання декількох труб, різким поворотом, відступом (невеликий злам на стояку), а також на випуску.

Тільки врахуйте, що, користуючись «хімією», ви можете знищити мікроорганізми, що мешкають в септику і виконуючі функції каналізаційних санітарів. Власникам автономної каналізації краще всього забути про засоби що містять хлор по догляду за сантехнікою і трубами. Вони підходять для міської каналізації, в якої води рухаються по багатокілометрових трубах, нейтралізуючи по ходу справи активність жорстких хімікатів. А в автономній системі від унітазу до септика всього десять метрів. Тому засіб з хлором, знищивши «ворожі» бактерії в унітазі, встигне розправитися і з їх дружними вам «побратимами», що живуть усередині септика.

На активність бактерій негативно впливає і присутність антибіотиків і інших токсичних речовин, от чому небажано скидати в очисну систему ліки і домашню хімію. Неприпустимо попадання в септик талих і зливових вод - вони можуть викликати його переповнювання, що сильно погіршить або зовсім припинить процес очищення. Дощову або талу воду слід відводити через зливову каналізацію. І ще одна рада. Для біологічного розкладання дуже важливо, щоб в стічних водах завжди мешкали анаеробні бактерії. Цього можна добитися, якщо при періодичному видаленні з септика мула залишати там 10-20% осідання.

Водяні санітари

„Але тоді чим же чистити каналізаційні труби, що засмітилися, якщо не рекомендується користуватися найбільш доступними, відомими і широко рекламованими засобами?” - вигукне читач. Ну що ж, цілком закономірне питання. Відповідаємо. Кращим способом видалення засмічень вважається так званий гідродинамічний метод.

Гідродинамічне прочищення полягає в розмиві і винесенні осаду струменем води, що подається під великим тиском безпосередньо в трубу через шланг від спеціальної машини. Сам процес не може не викликати захоплення: браві молодці в білих халатах приїжджають на об'єкт і вправно, уміло, акуратно починають «приводити у відчуття» каналізаційну систему. Для цього вони, немов пожежники, розмотують спеціальний шланг з реактивною насадкою і заводять його в низовий оглядовий колодязь ділянки, що прочищається. Після включення високо-напірного насоса завдяки створюваній струменями реактивній силі насадка разом з шлангом, що змотується з барабана, швидко просувається вперед, збовтуючи осад. Коли насадка пройде один - два інтервали між колодязями, включається привід барабана, який змотує шланг назад. Таким чином, стінки трубопроводу очищаються від відкладень під дією води, що подається під тиском до 150 атмосфер. Суміш, що утворилася, витягується з трубопроводу за допомогою машини для відкачування мулу. Після цього осад вивозиться для подальшої утилізації.

Прочищення трубопроводу можна проводити також і механічним способом. В цьому випадку залежно від стану і діаметру труб підбирається інструмент - насадка певного формату. Потім спіралі з інструментом вводяться в трубу шляхом обертання, передаючи момент насадці. Насадка на кінці спіралі буквально «просвердлює» практично будь-які відкладення в трубі до повного їх подрібнення.

Попередня телевізійна інспекція дозволяє оцінити стан трубопроводу, знайти причину непрохідності і закопані колодязі, необхідні для проведення прочищення. За допомогою спеціального телевізійного устаткування визначаються такі види дефектів труб, як тріщини, зсуви і розстикування проломів, деформації, не герметичність. Телевізійна інспекція трубопроводу після прочищення дозволяє проконтролювати якість проведеної роботи.

Замість післямови

Якщо септична система (септик) функціонує правильно, в рідині, що виходить з неї, будуть відсутні шкідливі бактерії і речовини, що забруднюють ґрунтові води. А система, залишена без належної уваги, є загрозою здоров'ю не тільки власника, але і людей, що знаходяться поряд. Тому кожного разу, коли вам буде лінь зайнятися «каналізаційною профілактикою», пригадайте про середньовічну Європу, уявіть собі свою чудову ділянку під шаром нечистот, здригніться, здригніться, підбадьортеся і - вперед, за справу!

По матеріалам: Загородное обозрение

 <-Попередня   Наступна-> 
 Повернутись до списку 

Опитування

Про нашу продукцiю ви дiзнались з: