Наші контакти

Na Jarově 4, 130 00, Praha 3, Czech Republic

Телефон: +420 608 363 519
Факс: +420 266 026 243
E-mail: info@bioenzym.com
Скайп: bioenzym

Садовий компост

Говорять, що у кожного хорошого садівника є компостна купа. З цим важко посперечатися. Чим же такий хороший садовий компост? Так буквально всім. Для рослин компост, внесений в ґрунт – це прекрасне органічне добриво, насичене необхідними мікроелементами - гумусом, і натуральний засіб поліпшення структури ґрунту, що надаючи розпушує і зберігає вологу. Розкладений шаром на поверхні ґрунту, компост є прекрасною органічною мульчею. Виробництво власного компосту не вимагає особливих умінь або зусиль і майже безкоштовно. Більш того, воно економить садівнику засоби, енергію і час на придбання і доставку інших добрив, на полив і прополку (якщо компост використовується як мульча), а також на вивіз сміття, оскільки всі садові, овочеві і фруктові відходи відправлятимуться в компостну купу.

Безумовно, виробництво і використання садівниками свого компосту вносить значний внесок в збереження навколишнього середовища. Адже органічний садовий компост є прекрасним замінником мінеральних добрив. Можете бути упевнені, що живі мешканці вашого саду оцінять компостну купу по гідності. Комахи і черв'яки (разом з бактеріями і грибками) безпосередньо беруть участь в процесі розкладання органічних речовин, будучи безпосередніми виробниками компосту. Таким чином, компостна купа послужить ще і відмінною «їдальнею» для птахів і інших комахоїдних. При виробництві компосту відпадає необхідність палити відходи садового обрізання, листя, папір, упаковку і картон, отруюючи навколишню атмосферу і сусідів димом. І, нарешті, при виробництві власного садового компосту немає потреби використовувати купувальною, зроблений на основі торфу. Багаторічне спустошення торф'яників приводить до порушення природного балансу. У нашій країні, наприклад, ця проблема встала настільки гостро, що заохочення садівників проводити власний садовий компост проводиться на рівні окружних рад. Через декілька років, ймовірно, торф зникне і з комерційної мережі, оскільки буде повністю замінений на компост, проведений із зелених відходів садів, парків і лісів по всій країні.


Виробництво компосту в Королівському ботанічному саду в К’ю. Вітки, деревина, скошена трава і інші садові відходи, подрібнені в садовому шредері, змішуються з кінським гноєм, який доставляється з Королівських стаєнь в Найтсбрідже. Все це зберігається у величезних компостних купах, які регулярно зволожують відстояною дощовою водою і перевертають. Об'єм виробництва вражає: щонеділі використовується 20 т гною і 100 т садових відходів! Процес займає 10-12 тижнів. Також вражають і результати: К’ю переробляє 99% власних садових відходів і весь одержаний компост використовується для подальшого процвітання Ботанічного саду. Ось такий постійний цикл екологічного і економічного виробництва. Все це представлено увазі публіки, тут же можна ознайомитися з наочною допомогою і одержати детальні інструкції по виробництву компосту в своєму саду.

Слово компост походить від лат. componere і compositum і означає суміш, щось складене разом. Компост - це склад з органічних речовин, що розклалися під впливом мікроорганізмів, який використовується для поліпшення структури ґрунту і добрива. У садових центрах продають пакети з готовою садовою землею, які теж часто називаються компостом, це може викликати деяку плутанину. Тут ми говоримо про садовий компост, створений з садових, фруктових і овочевих відходів, і про те, як налагодити його «ефективне виробництво» в своєму власному саду. Безвідходне садове господарство і використання садового компосту (разом з іншими органічними добривами) замість небезпечних і дорогих хімічних добрив - важливі складові концепції органічного садівництва.

Швидкий спосіб виробництва компосту

Якщо скласти на купу кору, вітки дерев, скошену траву, листя. і що ще попадеться під руку в саду, і залишити все це на якийсь час в затишному куточку (щоб вигляд не псувало), то у результаті все це коли-небудь перегниє і перетвориться на якісний компост. Тільки піде на цей процес декілька років. Це – так званий повільний, або холодний, спосіб виробництва компосту.
На відміну від нього, швидкий, або гарячий, спосіб займає приблизно 3-6 місяців і його забезпечують декілька неодмінних умов: доступ повітря, наявність азоту, вологість і тепло (температура у великих промислових компостних купах може досягати 85 градусів С!).

Переваги дерев'яної конструкції для виробництва компосту в тому, що вона пропускає повітря і підтримує хорошу вентиляцію. Таку конструкцію можна придбати в садовому центрі або зробити самому. Для успішного процесу об'єм дерев'яної конструкції повинен бути не менше 1 куб. метра (1 х 1 х 1). Пластикова місткість, у свою чергу, добре зберігає тепло і мобільніша, її можна використовувати в різних місцях в саду.

1. Вам буде потрібно дощата або пластикова конструкція для виробництва компосту, встановлена в спеціально відведеному місці саду. Будь-яка компостна система повинна мати передню або бічну поверхню (деякі пластикові корзини не мають дна або це дно є знімним), що відкривається, для зручного доступу до вже готового компосту.

2. Укладіть в самий низ приблизно 10-сантиметровий шар соломи, сіна, прутиків або ялинового гілля. Ці матеріали потрібні для забезпечення дренажу і доступу повітря.

3. Укладайте матеріал для компосту шарами, що чергуються. Наприклад, на шар овочевих або фруктових відходів кладіть шар порваного паперу, потім нетовстий шар скошеної трави, потім шар викопаних однорічників, потім шар торішнього листя (про створення листового перегною ми розповімо в одному найближчих випусків) і так далі. Важливо, щоб мокрі, сухі, тверді і м'які» шари чергувалися, це забезпечить вентиляцію, прискорення процесу, а надалі – хорошу текстуру готового компосту. Ніколи не заштовхуйте і не ущільнюйте вміст, це порушить процес утворення компосту.

4. Поверх кожного шару можна додати небагато землі або гній (тільки від травоїдних тварин), що перепрів, це прискорить процес розкладання. У садових центрах продаються спеціальні «прискорювачі» для компосту, можна використовувати їх. Каталізаторами реакції розкладання є також стрижена трава і деякі рослини, багаті азотом (ми докладніше писали про це в статті про бур'яни): конюшина (Trifolium), кропива (Urtica), люцерна (Medicago), живокіст (Symphytum), деревій (Achillea), кульбаба (Taraxacum) та інші.

5. Тримайте свою систему по виробництву компосту накритої зверху для збереження правильного рівня вологості і підтримки тепла. Пластикові корзини звичайно вже мають верх, а для саморобних дерев'яних можна використовувати садову плівку, шматок старого килима або що-небудь інше. Ідеальна температура для виробництва компосту – 55 градусів С.

6. Час від часу можна перевертати вміст, забезпечуючи доступ повітря в систему.

7. При сухій погоді (це торкається дощатих систем) або при переважанні «сухих» матеріалів у вмісті компостної купи, слідує за допомогою поливу підтримувати необхідну вологість (але не замокання!) компосту.

8. Неприємні запахи від вмісту компостної корзини свідчать, що щось порушене і процес йде неправильно. Запах аміаку (нашатирю) свідчить про зайву кількість речовин що містять азот в компостній купі і про необхідність додавання матеріалів що містять вуглець, наприклад, подрібненого паперу. Запах тухлих яєць свідчить про недолік кисню в компостній купі. В цьому випадку потрібне перевертання купи і додавання грубих матеріалів, таких як солома, стружка або подрібнені прутики.

Якщо ви все зробили правильно, через декілька місяців вміст компостної купи повинен придбати коричневий колір і свіжий, солодкуватий запах землі – ознаки, що ваш компост готовий для використання в саду. Якщо ви заповнювали систему поступово (що найімовірніше при налагодженому безперервному виробництві), то починати вибирати готовий компост слід знизу. Більш високо розташовані шари таким чином просуватимуться вниз, звільняючи місце вгорі для нового початкового матеріалу.

Садовий шредер, який зручно використовувати для подрібнення деревини, кори, віток і коріння перед укладанням їх в компостну купу. Так все це виглядає «на виході».

Що йде в компост:

Кухонні відходи: овочі, фрукти, злаки, cпита кава і чай, тирса, стружки, сіно, солома, натуральні матеріали, використані для домашніх тварин (окрім туалету), тонкі гілки після обрізання дерев і чагарників, подрібнені в садовому шредері товсті гілки, деревина, кора і коріння, торішні (напівгнилі) листя, скошена трава, молоді бур'яни (окрім кореневищних). Інші органічні садові відходи, наприклад перепрівший гній, морські або прісноводі водорості, подрібнений незабарвлений папір (серветки, натуральна пакувальний папір), подрібнені натуральні незабарвлені тканини (бавовна, льон, шерсть, шовк).

Що НЕ йде в компост:

М'ясні і курячі кості, відходи м'яса, птаха, риби (можуть використовуватися тільки в контейнерах для компосту, що щільно закриваються), туалет від домашніх тварин, сухі листя поточного сезону (їм потрібен значно довший термін для перегнивання), насіння бур'янів, багаторічні кореневищні бур'яни (кислиця, пирій, снить і ін.), свіжий гній (допустимо тільки в «повільні» купи або під зиму), рослини уражені небезпечними хворобами і шкідниками, комахи - шкідники і їх яйця і личинки, усі садові відходи після використання гербіцидів (окрім тих, на яких виробником вказано, що вони перетворюються на добриво після певного терміну), пластик, метал, скло, гума.

Источник: ЗАГОРОДНАЯ ЖИЗНЬ (CountrysideLiving.net)

 <-Попередня   Наступна-> 
 Повернутись до списку 

Опитування

Про нашу продукцiю ви дiзнались з: