Наші контакти

Na Jarově 4, 130 00, Praha 3, Czech Republic

Телефон: +420 608 363 519
Факс: +420 266 026 243
E-mail: info@bioenzym.com
Скайп: bioenzym

Відгодівля поросят і навколишнє середовище

«Використання ензимних препаратів в сучасній
технології вирощування сільськогосподарських тварин є
екологічним, енергетично економним і перспективним.
Дана технологія полягає в т.з. компостуванні підстилки з
випорожнюваннями безпосередньо в загороді», - указує
к.н., доцент, інженер Вацлав Шкроба, з Інституту технічної
переробки сільськогосподарської продукції
Сільськогосподарського і лісового інституту ім. Менделя
м.Брно.

Ензими забезпечують перетворення твердих і рідких випорожнювань в нешкідливі гази, білки і, перш за все, в теплову енергію, яка зігріває підстилку.Залишкова маса випорожнювань підвищує цінність підстилки перетворенням в компост з високим вмістом живильних речовин і сприятливим співвідношенням. Важливим є і відношення технології до навколишнього середовища, оскільки ця технологія не проводить ніяких небезпечних відходів. Додаванням ензимного препарату і розпушуванням підстилки приходить, з доступом атмосферного кисню, до екзотермічної реакції. Аміак розкладається, частина азоту зв'язується в підстилці у формі мікроорганізмів, а частина азоту випаровується в нешкідливій повітряній формі.

Ферментація, яка після застосування ензимного препарату почне проходити дуже інтенсивно, скорочує кількість випорожнювань на 80 – 90 відсотків і одночасно обмежує витік аміаку на 70 відсотків з виникненням нешкідливого газу, білкових речовин мікроорганізмів і виробленням тепла. Проявом являється нагрівання підстилки до температури спочатку 45 градусів Цельсія, і пізніше до температури 30 - 20 градусів Цельсія. Прийнятний клімат в загороді благотворно впливає на продуктивність тварин.

ПЕРЕВІРЕНИЙ МЕТОД

Вказана система перевірялася на невеликій кількості тварин, в даний час проходить у 10 000 поросят, а студенти на ній робили дипломні роботи. Важливо було перевірити систему на великій концентрації поросят, тому університет зв'язався з сільськогосподарським кооперативом с. Лисице (р-н Бланско), який його працівникам експеримент дозволив. Все проходило в адаптованій загороді, де в кожній частині було 250 поросят. У загороді викладається солома, тирс або їх суміш, і на цьому шарі розташовуються тварини; через десять днів, коли підстилка забруднена випорожнюваннями, на неї наноситься біоензим. То, що ензим починає діяти, виявляється підвищенням температури підстилки до 50 – 60 градусів Цельсія,і потім опускається до 36 – 38 градусів. Кооператив використовував автоматичні годівниці “Maximat” з витратою кормів “ad libitum”. Тварини не схильні до стресу і вільно переміщаються на теплій підстилці. Результатом є закінчений цикл в 105 днів, і після його закінчення підстилка не повинна забиратися, знов на ній розміщуються тварини і знову наноситься біоензим. Ці дії можна повторювати три і більше разів. Перевагою є те, що присутність аміаку знижується нижче за норму, а субстрат не виділяє запаху. Ми самі перевірили, що в загороді було приємне середовище.

Якщо подивитися очима економіста, конверсія кормів достатньо прийнятна – нижче 3 кг на один кілограм приросту. При цьому немає необхідності ні в яких інвестиційних витратах. Можна сказати, що порівняно з іншими технологіями знижуються витрати на один кілограм приросту до шести крон. Це виявляється через скорочення відгодівельного циклу протягом року, далі знижується споживання кормів мінімально на 10 відсотків, чим поліпшується економіка самої відгодівлі.

ВІДГОДІВЛЯ БЕЗ ЗАПАХУ

Змінена технологія у нас застосовується на 10 000 поросятках, а результати подібні як і в с. Лисице. Витрати на одне порося і відгодівельний цикл складають 50 – 70 крон. Результатом всієї технології є субстрат, який після трьох відгодівельних циклів має ГДК по два відсотки чистих живильних речовин, що є 140 – 180 кронами. Співробітники університету в кооперативі провели і експерименти з добривом, які дали позитивний результат.

Якщо йдеться про конкретний дослід з компостуванням підстилки безпосередньо в загороді, почався він 05 вересня 1997 р. з розміщення поросят вагою 16 кг, і прибрані поросята були 18. 12. 1997 р. Вага коливалася в межах 107 кг, а vвідгодівельний цикл продовжувався 105 днів. Досвід проводився на 150 поросятах, з яких загинув тільки один. Споживання кормів встановилося на межі три кілограми, а приріст коливався в районі 900 грам. Істотним є те, що об'єкт раніше заважав своїм запахом сусідам, зараз цього немає, а навколишнє середовище покращало.

ПРОСТА МАНІПУЛЯЦІЯ

Вже перший цикл дослідів порівняно з іншими поросятами показав себе добре. Показав падіння рівня аміаку в чотири рази, що нижче за норми ЄС. ЄС в подальші роки буде на нас сильно тиснути, тому ми повинні подумати і вирішити, яку технологію виберемо, щоб дотримувалися норми. Якщо йдеться про витрати, то вони не високі, раз в тиждень або десять днів перестилається солома. Перевагою є те, що немає необхідності як раніше, перекопувати підстилку. У підстилку додається упаковка із засобом, а поросята його розносять по загороді. Об'ємна маса субстрату складає 900 – 1000 кг в одному кубічному метрі. З ним легко маніпулювати, оскільки містить 50 відсотків вологості. Згідно думці доц. Шкроби деякі виробники роздумують над фасуванням субстрату і продажу садівникам.

Шар підстилки практично не росте, хоча необхідно дотримувати шар постеленої соломи. Під впливом бактерій шар практично не росте. При стандартному підході наступить зростання до трьох чвертей метра, але в даному випадку цього не відбувається. Інж. Антонін Брах, головний зоотехнік кооперативу, експериментом задоволений. Він не перешкоджає подальшому розширенню. Підприємство містить 220 свиноматок, які проводять племінних поросят. Інші поросята тут відгодовуються. У 1996 р. відгодували від свиноматки 21 порося. З таким результатом вже можуть конкурувати з державами ЄС.

Кооператив намагається у окремих продуктів знижувати витрати, і тому співробітничає з Сільськогосподарським і лісовим університетом ім. Менделя. Рецепт компостування підстилки не є для кожного підприємства однозначним, все залежить від місцевих умов. Шанс випадає у тих, хто має достаток соломи.

Текст Дана КАЛОУСОВА

 <-Попередня  Наступна
 Повернутись до списку 

Опитування

Про нашу продукцiю ви дiзнались з: